Τρίτη, 13 Νοεμβρίου 2007
Κατηγορία: Ομιλίες
Το ετήσιο συνέδριο της Διεθνούς Ομοσπονδίας Ιστιοπλοΐας έγινε στο Εστορίλ της Πορτογαλίας, τις πρώτες εβδομάδες του Νοεμβρίου. Με αφορμή τον εορτασμό της Εκατονταετηρίδας , την οποία φέτος συμπληρώνει η ΔΟΙ, εγκαινιάστηκε ο θεσμός Hall of Fame της Ιστιοπλοΐας, όπου θα τιμώνται όσοι συνέβαλαν σημαντικά στο αγώνισμα. Οι πρώτοι που εισήχθησαν, ήταν οι: Dame Ellen Macarthur, Barbara Kendall, Sir Robin Knox-Johnston, Paul Elvstrom, Olin Stephens και Eric Tabarly. Ο βασιλεύς Κωνσταντίνος είναι ο Επίτιμος Πρόεδρος του Sailing Hall της ΔΟΙ και απένειμε με τον Πρόεδρο της ΔΟΙ, κ. Goran Petersson, τα τιμητικά βραβεία. Ως Επίτιμος Πρόεδρος της Διεθνούς Ομοσπονδίας Ιστιοπλοΐας, ο βασιλεύς Κωνσταντίνος απένειμε επίσης, τα Rolex Sailor of the Year Awards, η οποία είναι η υψηλότερη διάκριση που μπορεί να λάβει εν ενεργεία αθλητής/αθλήτρια από ιστιοπλόους. Οι φετινοί αποδέκτες των επάθλων ήταν οι Claire Leroy and Ed Baird. Ακολουθούν τα κείμενα των ομιλιών του βασιλέως Κωνσταντίνου, καθώς και φωτογραφίες από τις τελετές.
![](graphics/tab_relatedmedia.gif) Τα παρακάτω αρχεία είναι διαθέσιμα για το θέμα αυτό:
|
|